"ומה אמרו בגן?" שאלתי,
"אז ביומיים האחרונים הן אמרו שהוא חזר לעצמו, כלומר גם קודם שיחק והכל אבל לא היה עצמו, חייך פחות והיה הרבה פחות חברותי ותקשורתי. כאילו משהו מציק לו. ועכשיו מה שקרה אחרי הטיפול זה שרואים שהוא רגוע יותר ובוכה פחות, מחייך ומשחק"

כך מספרת לי בתחילת הטיפול השני אמא לילד בן שנתיים שהגיע לטיפול בגלל פציאליס, שיתוק של חצי מפניו. כבר שבוע שהצד הימני שלו משותק, נפול ולא מתפקד. השפתיים לא מתרוממות בחיוך והעין לא נעצמת בזמן הבכי, אך למזלם עוצמת השיתוק מוגדרת כ-2 מתוך 6 והעין כן נעצמת בזמן השינה.
ומה קרה בימים שלפני הופעת השיתוק? מתברר שהיה מעט חולה, משתעל ומנוזל ויומיים לפני ששמו לב שהפנים לא מתפקדות קיבל חיסון לצהבת  A,
"התלבטתי אם לחסן" היא מספרת "אבל בגלל שלא היה חום ובגלל שאמרו שזה חיסון נטול תופעות לוואי החלטתי לחסן".
"ובאיזו רגל ניתנה הזריקה? שמאל?"
" …כן…"
הדרך הסינית להתבונן על צירוף המקרים הזה היא שהחיסון הכניס קור ישירות לשכבה עמוקה בגוף, בשילוב עם תעלות שכבר היו חסומות בליחה בפתחים העליונים, נוצר שיתוק במקום הרחוק ביותר ממיקום החיסון בירך- הצד הנגדי של הפנים.
לילד חום פנימי בראיה הסינית, הוא פעלתן ודעתן, מזיע רבות, חם לו ומסרב ללבוש שכבות של ביגוד או להתכסות בלילה ולצואה יש ריח חזק- אפשרות היא שהחום הפנימי הזה מגיב בעוצמה לקור שחדר?

הסברתי שהחיסון הוא כמו מכה לסביבון שמסתובב ובעתיה הסביבון מסתובב בלי מיקוד ומאבד מכוחו (מצטטת את ארם צייג מהספר ׳פאזת העץ׳), המכה הזו מתנהגת כמו רוח, מופיעה מהר ופוגעת בעוצמה בחלקים העליונים של הגוף.

"אהה" אומרת האם "אז אולי נגיד לו ׳דיבוק צא!׳"
משפט זה אפשר לי פתח להסבר על ה Gui של הרפואה הסינית, מופע בגוף של רוח או אנרגיה מסוימת שהיא לא שלו, נכנסה מבחוץ ועושה שמות בגוף, גורמת לו להיות לא עצמו ולא כרגיל, זה בגללה, בגלל הרוח והגורמים של הגוף שאפשרו לה כך פתאום להופיע. מטרתנו בטיפול תהיה לסלק את הרוח ולחזק את הגוף לאחר מכן.

חרדה גדולה תוקפת את האב המחובר אליו מאוד. המשפט שאיתו הם השתחררו מהמיון בו נאמר ׳אין מה להציע לכם חוץ מלחכות׳ משאיר אותו עם קרקע לא יציבה, תסכול גדול שאין לו יכולת לעזור לבן שלו. נטול כלים. מבחינת הרפואה המערבית גם סטרואידים לא מומלצים לילד מכיוון שלא הוכחה יעילותם בטיפול בפציאליס בילדים. למזלם הם עטופים בסביבה תומכת ורופא ילדים נאור שמציג מחקרים על כך שהדיקור הוכח כעוזר ופנו אלי.

מהלך הטיפולים

הטיפול הראשון מתחיל כאשר הילד עומד ליד הדלת ומנסה לצאת. ההתעסקות סביבו כבר נמאסה עליו וכל מה שהוא רוצה זה לא להיות אצלי בקליניקה, מבלי שעדיין בכלל יודע מה הולך לקרות שם. לאחר מכן כשדיברתי עם קולגה על מה שהיה בטיפול ואמרתי בצחוק ש׳הוא לא אוהב אותי׳ הוא ענה ש׳זה ה Gui שלו שלא אוהב אותך׳.

לעולם לא קרה לי בטיפול שהילד בכה לאורכו כל הזמן. עד הפעם הזו. הוא בכה ובכה לא משנה מה עשיתי. שרתי, שיחקתי, הצעתי בובות ומכוניות וקשתות מהבהבות ומה לא. כלום לא פייס אותו. לא היה עם מי לתקשר. הצעתי לצפות בסרטון בטלפון וזה היה הדבר היחידי שהרגיע לפרקים. מצדי המשכתי עם הטווינא והפרוטוקול לחיזוק וסילוק רוח וחום פנימי:
Bu pi jing
Ba gua
Er Shan Men, Yi Wo Feng, Wai Lao Gong
Tw3
Rou fu
St36
Xin men
Tian men
Kang gong
ועיסוי נקודות שמשפיעות על הפנים וידועות כעוזרות לפציאליס 77.03, 77.02.
ביצעתי גם עיסוי פנים כפי שזה מתבצע במבוגרים: עיסוי בבסיס האוזן ומאחוריה, מצח ולחיים, והראתי לאמא כיצד לחזור על הכל אחר כך גם בבית.
בסיום דקרתי שש נקודות בפנים, זה הרבה ומאוד לא אופייני בטיפול בילדים אך מחלות מהסוג הזה לא משאירות ברירה
. Tai yang, cv24, gv23, tw17, gb20, si18
(בטיפול השני החלפתי ודקרתי st7 במקום si18).
כאמור לאחר הטיפול הראשון הטבה במצב רוח הכללי.
הטיפול השני עבר עם הרבה פחות בכי ויותר שיתוף פעולה.
הוספתי בטווינא את Xiao Tian Xin, Da Chang jing לנקות חום פנימי ולהרגיע.

הטבה שניתן למדוד אותה ביכולת החיוך שלו אך בטיפול השלישי והרביעי אך הבכי נמשך. הילד כבר מבין מה מצפה לו בטיפול והוא לא שמח על כך. מביע את חוסר שביעות רצונו כבר בירידה מהאוטו לפני הכניסה לקליניקה. בוכה בטיפול ומבקש ללכת הביתה. צפייה במסך מעט מרגיעה אותו ומאפשרת לי לטפל בו ללא בכי לפרקים.
מבחינת דיקור בטיפולים הללו אני משנה מעט את בחירת הנקודות, דוקרת פעם אחת את Du16 יחד עם 77.03, 77.02. וטיפול לאחר מכן את נקודות הפנים יחד עם Li4.

בטיפול החמישי חום פנימי רב. בגן מדווחים שהילד מאוד מזיע בשנתו ומחזירים את המצעים הרטובים מזיעה. בעיקר מהראש. הגננת מצלמת לאמא את הילד הישן כשעיניו מעט פתוחות. היאנג קצת משתגע.  ישנן גם קפיצות של השריר שמעל לעין.
האם מספרת שבשבוע האחרון מאוד השתעל וצפצף וקיבל אינהלציות של סטרואידים. מעט אבל שלושה ימים. היציאות רכות אך חריפות בריח.
מכאן מובן המצב שבגינו הילד לא מפסיק לבכות לאורך כל הטיפול. קשה מאוד עד בלתי אפשרי לפייס אותו. הבכי הוא פס הקול. אני מטפלת בטווינא, משתדלת לא להתעכב במקומות שהוא ממש לא מעוניין בהם ומבצעת דיקור בפנים ונקודה אחת בגוף לניקוז חום ואיזון רגשי Li11. את המחטים אני מצליחה להשאיר לפרק זמן רב יותר כשאנחנו עוזבים את הקליניקה ויוצאים יחד לחצר לצפות בתרנגולת. ניכר שאת המחטים עצמם הוא לא ממש מרגיש. את אלו שהרגיש כשהפריעו לו הוא הוציא במהירות עוד בקליניקה לפני שהצלחנו למנוע זאת ממנו, אבל כעת בעודנו עומדות איתו בחוץ הוא רק מתבכיין ולא שם לב למחטים שבפניו. כאשר פתאום ידו מושטת לעבר הפנים אני ממהרת להוציא לפניו את המחטים.

הדיווח בטיפול השישי כבר מתאר הטבה משמעותית, מעט שיתוק שרואים כחוסר איזון בין הצדדים בזמן שמפהק ומעט העין לא נעצמת כמו השנייה בזמן הבכי.

הטיפול האחרון היה הטיפול השביעי, חודש ושבוע לאחר שהתחלנו את הטיפולים, מבחינת הפנים יש עוד שיתוק קטנטן בעיקר כשהוא עייף ובוכה.
אני בוחרת לדקור את שילוב הנקודות St45, שמאל בפיזור וימין בחיזוק, עם Si18 בימין.
הטיפול הזה סילק לחלוטין כל שארית של חומר ששיתקה את שרירי הפנים והחיוך חזר למצבו התקין בפנים מאושרות של ילד בן שנתיים.

 

 

 

 

השארת תגובה