מדריך לטיפול בשיעול וצפצופיםהרבה ילדים מגיעים לקליניקה שלי וסובלים ממחלה כלשהי שקשורה למערכת הנשימה. נזלות, שיעולים, צפצופי נשימה, קוצר נשימה הם מרבית הסימפטומים. הורים רבים חשים חוסר יכולת להתמודד בעיקר עם מחלות של דרכי הנשימה. ההסתבכות האפשרית של מחלת ריאות והמצוקה הנשימתית שמתפתחת מייצרות חרדה אצל רוב ההורים ובצדק.

מבין כל המחלות שאני מטפלת בהן בקליניקה – שיעולים וליחה מראים את התוצאה המהירה ביותר בריפוי, יותר נכון לכתוב "משמיעים" את התוצאה המהירה ביותר של הריפוי. ילד שנכנס לקליניקה משתעל, מחרחר או מצפצף בנשימה ינשום תוך רבע שעה בצורה שקטה הרבה יותר.
ההפרעה בדרכי הנשימה מקורה בליחה שחוסמת את המעברים הקטנטנים בדרכי הנשימה של הילדים ומעבר האוויר מוצר ונשמע כמצפצף. השיעולים הם ניסיונות של הילדים לפנות את הליחה החוצה. בגלל שהמעברים צרים ושרירי בית החזה לא מספיק חזקים עדיין הילדים לא מצליחים לכייח החוצה ביעילות את הליחה מהריאות, דבר המביא לשיעולים לא יעילים. אם הליחה צמיגה מדי או יבשה יהיו שיעולים "יבשים", בעיניים סיניות זאת תמונה של ליחה שנמצאת אך לא מצליחה להתכייח כלל. ליחה לא מתאדה, ליחה היא חומר שצריך לצאת החוצה מהגוף, כל פעולה שנעשית כשיש ליחה בגוף היא לצורך פינויה מהגוף.

עיסוי הטווינא עוזר לפנות את הליחה החוסמת את המעברים של דרכי הנשימה וגרום לילד להשתעל את הליחה החוצה.
פרוטוקול הטיפול בטווינא במצבים של שיעול וליחה הוא שילוב תנועות המחזקות את הריאות ומערכת הנשימה יחד עם תנועות העובדות באופן ישיר על בית החזה והשרירים הבין צלעיים. שילוב של עיסוי הטווינא יחד עם שמנים אתריים הנמרחים על בית החזה לפני העיסוי משפרים את יעילות הטיפול והתוצאה הקלינית. השמנים בהם אני משתמשת מופיעים בחלק האחרון של המדריך.

פרוטוקול טיפולי

יש להתחיל ולטפל מיד בתחילת המחלה, במיוחד אם הילד נוטה לפתח מחלות של מערכת הנשימה והתמונה הקלינית שלו קבועה כמתפתחת לכיוון ההפרעה בדרכי הנשימה. ככל שנקדים ונבצע את העיסוי נוכל למנוע החמרה במצב וצורך לשלב תרופות. יש להמשיך ולבצע את הטיפול באופן יומיומי עד לסיום המחלה והיעלמות הסימפטומים. לעיתים לשיעולים וליחה לוקח זמן עד לריפוי מוחלט, המשכיות בעיסוי תקצר את משך המחלה ותמנע החמרה.

הטיפול מתמשך ומתבצע ללא הפסקה במעבר מתנועה לתנועה, הוא נעים ואינו גורם לחוסר נוחות. ניתן לבצע את הטיפול בכל זמן ומקום, ילדים צעירים יזדקקו לנוחות מבוגר נוסף שיעסיק אותם ויעניין אותם בצעצוע בזמן הטיפול. כל תנועה מתבצעת במשך דקה עד שתי דקות.
את הטיפול מתחילים בכף היד. בנות יטופלו ביד ימין שלהן, בנים יטופלו ביד שמאל.
לאחר מכן עוברים לטיפול בבית החזה ולבסוף בגב.
כאשר מוזכר שיש לשפשף קו מסוים בגוף יש לשמור על כמה כללים:
השפשוף הוא במקצב אחיד ויחסית מהיר ויש להקפיד לחזור במדויק לנקודת ההתחלה ולשפשף עד לנקודת הסיום המוזכרת בכל קו. השפשוף נעשה עם האגודל של המטפל בחלק החיצוני שלו. השפשוף תמיד יעשה בכיוון מסוים, לא חוזרים לנקודת ההתחלה במגע אלא קצת באוויר.

לחצו כאן כדי לצפות בסרטון הדגמה של טיפול בילד בטווינא (התקררות וחום מדיד נמוך) כדי לקבל מושג לגבי הטכניקות הכלליות

סדר התנועות הטיפוליות

1.      Fei Jing- החלק הפלמרי של האצבע הרביעית. יש לשפשף את האצבע בחלק הפנימי שלה, בקו רציף הנמתח מקצה האצבע ועד לבסיס האצבע. השפשוף הוא במקצב אחיד ויחסית מהיר ויש להקפיד לחזור במדויק לקצה האצבע כל פעם ולשפשף ממש עד לבסיסה. השפשוף נעשה בעזרת האגודל של המטפלים. חשב לשים לב! במידה והשיעול יבש לגמרי "וחנוק" ואין יכולת לכייח ליחה כלל – השפשוף יתבצע בכיוון ההפוך, מבסיס האצבע לכיוון הקצה שלה.

2.      Zhong Xiao Wen- שפשוף על קו קצר הנמצא מתחת לזרת, על קפל בכף היד סמוך לבסיס הזרת. השפשוף מתחיל בחלק החיצוני ונכנס מעט פנימה לחלק הפנימי של כף היד.

3.      Ba Gua- שפשוף סיבובי של פנים כף היד, בעיגול שקוטרו שני שלישים הדרך מהמרכז לקצוות, תנועה שמזכירה את תנועת "סבתא בישלה דייסה" המסורתית.

4.      San Guan- שפשוף קו על האמה, קו הנמתח מבסיס האגודל ועד למרפק, הקו הוא על החלק הפנימי של האמה. השפשוף באמה נעשה בעזרת שתי אצבעות ישרות של המטפל.

5.      Dan Zhong- אזור בית החזה. שפשוף של עצם בית החזה כלפי מטה, מבסיס הצוואר ועד סוף העצם המרכזית (הסטרנום). שפשוף של קו זה נעשה בעזרת שתי אצבעות ישרות של המטפל.
דרך נוספת שניתן לבצע היא שפשוף בפתיחה של שני אגודלים של המטפל מהנקודה המרכזית על עצם בית החזה (בגובה בין שתי הפטמות) לצדדים.

6.      Ru Pang & Ru Gen- עיסוי של שתי נקודות בכל צד של בית החזה, הנקודות ממוקמות לצד הפטמות ומתחת לפיטמה בשני הצדדים. מעסים בכל צד את שתי הנקודות עם שתי אצבעות של ידי המטפל בו זמנית.

7.      Xie Lei- צדי הגוף, שפשוף כלפי מטה של צדי הגוף בעזרת שתי כפות ידיים פתוחות, התנועה מהירה ונוכחת, ניתן לחזור עליה מספר מועט של פעמים ולא במשך דקה שלמה. התנועה מתחילה מתחת לבית השחי ונמשכת עד לגובה האגן.

8.      Jian Jia Gu- שפשוף בפתיחה של שני אגודלים של המטפל על קוים הנמתחים בגבולות הפנימיים של עצמות השכמה (הסקפולות(, הקו נמתח כלפי מטה ומעט באלכסון.

הפרוטוקול מורכב משמונה תנועות, כאשר כל תנועה מתבצעת בין דקה אחת לשתי דקות, הטיפול יערך בין 8 דקות לרבע שעה בערך. כאשר מבצעים את הטיפול בצורה נכונה נוכל לשמוע בסיום הטיפול את ההקלה בנשימה וסביר להניח שתוך כדי הטיפול הילד ישתעל שיעול אחד רציני בצורה יעילה ויפנה ליחה רבה.

מבחינת השמנים האתריים בהם אני משתמשת:
השמן העיקרי הוא רוונסרה/רבנסרה. שמן אשר מועיל לדרכי הנשימה, מרגיע ויעיל בטיפול במחלות החורף.
שמן אתרי ניתן לשימוש רק לאחר שמוהלים אותו בשמן נשא כגון שמן זרעי ענבים, שמן שקדים וכיוצ"ב.
נוח יותר להשתמש בשמן מוכן מראש כאשר מטפלים בילדים, לכן אני מחזיקה בקליניקה שלי את השמן של חברת בייבי טבע הנקרא Cold Down.

לחצו כאן כדי לצפות בסרטון הדגמה המדגים כיצד מטפלים בילד בטווינא, למצבים של התקררות וחום מדיד נמוך
3 תגובות
 1. נועה הגב

  ענת יקרה, איזה יופי של מדריך.
  כשהגדולה היתה תינוקת קיבלתי הנחיות לטיפול שכזה וכבר שכחתי אותו.
  תודה על התזכורת ♡
  בריאות על ראשך.

 2. רודס הגב

  ענתי איזה מדריך מעולה. לא האמנתי בהתחלה שאבין את התנועות רק מקריאה. אבל זה מוסבר בפשטות וטוב.
  תודה

השארת תגובה